Εκθέσεις :: Συμμετοχές | Μουσών δώρα: μουσικοί και χορευτικοί απόηχοι από την αρχαία Ελλάδα

Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, Αθήνα, Ιούλιος~Σεπτέμβριος 2004

Μουσείο Μουσικών Οργάνων, Βερολίνο, Ιούνιος~Αύγουστος 2003

Βασιλικά Μουσεία Τέχνης και Ιστορίας των Βρυξελλών - Μουσείο της Πεντηκονταετίας, Βρυξέλλες, Φεβρουάριος~Μάιος 2003

Η έκθεση «Μουσών δώρα : μουσικοί και χορευτικοί απόηχοι από την αρχαία Ελλάδα» είχε ως στόχο να παρουσιάσει στο κοινό τον ρόλο της μουσικής και του χορού στη δημόσια και ιδιωτική ζωή των αρχαίων Ελλήνων και πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή τριάντα πέντε αρχαιολογικών μουσείων.

Στο εκθεσιακό υλικό συμπεριλήφθηκε ένας οστέινος μουσικός αυλός από ανασκαφή τάφου στο Πολυνέρι (Κούτσι) Θεσπρωτίας. Χρονολογείται στους ύστερους ρωμαϊκούς χρόνους (3ος-4ος αι. μ.Χ.). Σήμερα εκτίθεται στη Μόνιμη Έκθεση του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηγουμενίτσας (αρ. κατ. ΘΕ 4943).

Διοργάνωση έκθεσης: Υπουργείο Πολιτισμού