ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ :: Προγράμματα - Αρχείο | Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2019

Συμμετέχοντας στον εορτασμό των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς (27 - 30 Σεπτεμβρίου 2019) που φέτος έχουν σαν γενικό θέμα «Τέχνες και Ψυχαγωγία – Αναζητώντας τον ελεύθερο χρόνο», η Εφορεία Αρχαιοτήτων Θεσπρωτίας, σε συνεργασία με το Σωματείο Πτυχιούχων Ανωτάτων Σχολών Εικαστικών Ηπείρου, διοργανώνει στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας τις παρακάτω δράσεις:

-  Περιοδική έκθεση με τίτλο PORTaRT_2019 με έργα καλλιτεχνών, μελών του Σωματείου Πτυχιούχων Ανωτάτων Σχολών Εικαστικών Ηπείρου

Διάρκεια έκθεσης: 28 Ιουνίου - 20 Οκτωβρίου 2019

Η είσοδος στην έκθεση θα είναι ελεύθερη για το κοινό κατά τις ώρες λειτουργίας του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηγουμενίτσας.

• Εικαστικά εργαστήρια με τίτλο «Ένα δημιουργικό ταξίδι στον κόσμο των τεχνών» (Παρατηρώ - ανακαλύπτω- δημιουργώ) για παιδιά Δημοτικού και των τριών τάξεων του Γυμνασίου. Τα εργαστήρια θα πραγματοποιηθούν από εικαστικούς, μέλη του Σωματείου.

Σάββατο, 28.09.2019

11:00-12:00 και 12:00-13:00

Η συμμετοχή στα εργαστήρια είναι δωρεάν. Ο αριθμός των παιδιών που μπορούν να συμμετάσχουν είναι περιορισμένος. Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στα τηλέφωνα 2665 0 21417, 28539 (Δευτέρα έως Παρασκευή, 8:00-14:30) – πληροφορίες κ. Θεοδώρα Λάζου. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.