ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ :: Προγράμματα - Αρχείο | Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές 2022.Φυτά και βότανα στην έκθεση του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηγουμενίτσας

Στο πλαίσιο της δράσης Πράσινες Πολιτιστικές Διαδρομές, την Παρασκευή 27 Μαΐου 2022 θα υλοποιηθεί εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο "Φυτά και βότανα στην έκθεση του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηγουμενίτσας", σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Παραποτάμου.

Μέσα από την επαφή με αντιπροσωπευτικά αντικείμενα των συλλογών του Μουσείου και ευχάριστες εκπαιδευτικές δραστηριότητες στην αυλή του, το πρόγραμμα επιδιώκει να ευαισθητοποιήσει σε θέματα προστασίας και σεβασμού του περιβάλλοντος και να αναδείξει τη διαχρονική σχέση του ανθρώπου με τον φυτικό κόσμο. Οι μικροί μαθητές, αφού περιηγηθούν στη μόνιμη έκθεση και ανακαλύψουν εκθέματα που απεικονίζουν φυτικά μοτίβα, θα πρασινίσουν τον κήπο του μουσείου φυτεύοντας λουλούδια, ενώ σε εικαστικό εργαστήρι που θα ακολουθήσει, θα δημιουργήσουν τα δικά τους έργα.