ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ :: Προγράμματα - Αρχείο | Εκπαιδευτική δράση στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2023

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2023 με τον γενικό τίτλο: «Μουσεία, Αειφορία και Ποιότητα Ζωής», η Εφορεία Αρχαιοτήτων Θεσπρωτίας και το Κέντρο Ψυχικής Υγείας Ηγουμενίτσας - Γ.Ν. - Κ.Υ. Φιλιατών σχεδίασαν από κοινού δραστηριότητες στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας, προσαρμοσμένες στις ανάγκες των 18 ωφελούμενων του Κέντρου με βασικό στόχο την ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής και την άρση του αποκλεισμού των ευάλωτων κοινωνικών ομάδων από χώρους πολιτισμού.

Αρχικά πραγματοποιήθηκε θεματική ξενάγηση, διάρκειας περίπου 40 λεπτών, σε επιλεγμένες ενότητες της μόνιμης έκθεσης και παρουσίαση και ερμηνεία εκθεμάτων που αναδεικνύουν πτυχές της καθημερινής ζωής της γυναίκας στην αρχαία Θεσπρωτία, που ανακάλεσαν παράλληλα ατομικές ενθυμήσεις για τους συμμετέχοντες. Στη συνέχεια της δράσης, ακολούθησε εργαστήριο κατασκευής θεατρικού προσωπείου και κοσμήματος. Με απλά υλικά, οι ωφελούμενοι, 16 γυναίκες και 2 άνδρες, πειραματίστηκαν στην κατασκευή θεατρικών προσωπείων και φιλοτέχνησαν κοσμήματα της επιλογής τους, εμπνευσμένα από την αντίστοιχη ενότητα της μόνιμης συλλογής του μουσείου, τα οποία έλαβαν ως αναμνηστικά μετά την ολοκλήρωση του εργαστηρίου.