ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ :: Προγράμματα - Αρχείο | Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς 2023

Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Θεσπρωτίας συμμετείχε στον φετινό εορτασμό για τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς που είχε τον γενικό τίτλο «Πολιτιστική Κληρονομιά και Παράδοση: Μαρτυρίες του χθες στο σήμερα», με θεματικές περιηγήσεις για την Τρίτη Ηλικία με τίτλο «Ανακαλύπτοντας τα επαγγέλματα του παρελθόντος» στον χώρο του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηγουμενίτσας.

Οι ωφελούμενοι περιηγήθηκαν σε επιλεγμένες ενότητες και αντικείμενα της μόνιμης έκθεσης του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηγουμενίτσας, μέσα από τα οποία δόθηκε έμφαση στην ανάδειξη πρακτικών, τεχνικών και δεξιοτήτων οι οποίες συνδέονται με την άσκηση διαφόρων αρχαίων επαγγελμάτων, όπως του γεωργού, του τεχνίτη, του ιατρού, του γραφέα, του κεραμέα αλλά και την ενασχόληση των γυναικών με την υφαντική τέχνη. Εργαλεία και χαρακτηριστικά αντικείμενα που εκτίθενται στις προθήκες του μουσείου έγιναν η αφορμή για να θυμηθούν οι συμμετέχοντες δικές τους εμπειρίες, να αφηγηθούν προσωπικές ιστορίες από τη νεανική τους ηλικία και να αντιληφθούν τη διαχρονικότητα κάποιων επαγγελμάτων. Στους συμμετέχοντες μοιράστηκε φωτογραφικό υλικό με παραστάσεις από την αρχαία αγγειογραφία οι οποίες έγιναν αντικείμενου σχολιασμού και σύγκρισης. Η ενεργή συμμετοχή με ερωτήσεις και κατάθεση προσωπικών εμπειριών από τους ωφελούμενους αποτέλεσαν αφορμή για συζήτηση και διάδραση με τους εμψυχωτές.