ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ :: Αρχείο Εκδηλώσεων | Ημερίδα Παρουσίασης Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων Α'/θμιας Εκπαίδευσης. Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας, 6 Ιουνίου 2014

Την Παρασκευή, 6 Ιουνίου 2014 το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας θα φιλοξενήσει Ενημερωτική Ημερίδα για την παρουσίαση του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων της Α΄/θμιας Εκπαίδευσης Θεσπρωτίας. Η Ημερίδα περιλαμβάνει εισηγήσεις-παρουσιάσεις των υλοποιηθέντων προγραμμάτων κατά την σχολική περίοδο 2013-2014 και έκθεση με εικαστικές δημιουργίες.

Διοργάνωση: Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Α'/θμιας Εκπαίδευσης Θεσπρωτίας

Διάρκεια: 18.00-21.00

Πρόγραμμα Ομιλιών

6:00 – 6:15 μ.μ. Έναρξη Εκδήλωσης – Ειρήνη Παπαχρήστου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Π.Ε. Θεσπρωτίας, «Οι Σχολικές Δραστηριότητες στην Α/θμια Εκπ/ση Θεσπρωτίας κατά το Σχ. έτος 2013-2014.

6:15 – 6:30 μ.μ. Αντωνία Τζωρτζάτου & Θεοδώρα Λάζου, Αρχαιολόγοι ΛΒ΄ ΕΠΚΑ: «Εκπαιδευτικές Δράσεις του Αρχαιολογικού Μουσείου Ηγουμενίτσας κατά την σχολική περίοδο 2013-2014».

6:30 – 6:45 μ.μ. Στέργιος Παλπάνης, Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας, Θεατρικό με θέμα: «Σχολική Βία» από τους μαθητές του Τμήματος Β1 – 1ο Δημοτικό Σχολείο Ηγ/τσας. Υπεύθυνοι Εκπ/κοί: Παλπάνης Σ., Σούλη Α., Παναγιωτόπουλος Κ. & Στούπας Α.

6:45 – 7:00 μ.μ. Λαμπρινή Καραγιώργου, Νηπιαγωγείο Πέρδικας, Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα «Η Ελιά».

7:00 μ.μ. – 7:15 μ.μ. Θεμελής Γιάννης, 1ο Δημ. Σχ. Παραμυθιάς. Πρόγραμμα E-Twinning με θέμα: «Το Λεωφορείο The Bus, Be cool at school, κά.».

7:15 μ.μ. – 7:30 μ.μ. Δημάκας Γιάννης, Δημ. Σχ. Παραποτάμου, Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα με θέμα: «Παραδοσιακά Κινητικά Παιχνίδια».

7:30 μ.μ. – 7:45 μ.μ. Τάση Σοφία, 3ο Νηπιαγωγείο Ηγ/τσας, Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Κυκλοφορώ με ασφάλεια».

7:45 μ.μ. – 8:00 μ.μ. Αλεξίου Ανθούλα, Δημ. Σχ. Σαγιάδας. Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα με θέμα: «Προστασία θαλάσσιου περιβάλλοντος – Παιδική Helmepa».

8:00 μ.μ. – 8:15 μ.μ. Σισμανίδου Βασιλική, 1ο Δημοτικό Σχολείο Ηγ/τσας. Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα: «Παραδοσιακά Κινητικά Παιχνίδια».

8:15 μ.μ. – 8:30 μ.μ. Σταμάτης Δρόσος, Δημ. Σχ. Μαργαριτίου, Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα με θέμα: «Παραδοσιακά Κινητικά Παιχνίδια».

8:30 μ.μ. – 8:45 μ.μ. Αμαλία Κωστάρη, 3ο Δημ. Σχ. Ηγ/τσας, Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα: «Μετάβαση από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο».

8:45 μ.μ. – 9:00 μ.μ. Χριστίνα Τσώνη, Νηπιαγωγείο Σαγιάδας, Παρουσίαση των Προγραμμάτων που υλοποίησε το σχολείο.

9:00 μ.μ. – 9:15 μ.μ. Ολομέλεια – Συζήτηση – Κλείσιμο Ημερίδας.