Πιστοποίηση Αρχαιολογικού Μουσείου Ηγουμενίτσας

08/08/2024

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Ηγουμενίτσας παρέλαβε επισήμως από την Υπουργό Πολιτισμού, στο πλαίσιο ειδικής τιμητικής εκδήλωσης που πραγματοποιήθηκε στις 16 Ιουλίου, τον τίτλο του Πιστοποιημένου Μουσείου. Μαζί με τα Αρχαιολογικά Μουσεία Άρτας, Ιωαννίνων και Νικόπολης αποτελούν τα πρώτα πιστοποιημένα δημόσια ελληνικά μουσεία.

Όπως τονίστηκε στην ημερίδα της εκδήλωσης, η πιστοποίηση των μουσείων της Περιφέρειας Ηπείρου είναι αποτέλεσμα της συστηματικής συνεργασίας και της ομαδικής προσπάθειας μεταξύ των κεντρικών και των περιφερειακών υπηρεσιών, αλλά κυρίως του ζήλου του συνόλου του ανθρώπινου δυναμικού των αρμόδιων Εφορειών Αρχαιοτήτων. Μέσα από αυτή τη διαδικασία, λαμβάνοντας υπόψη τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά και τις απαιτούμενες παρεμβάσεις βάσει προκαθορισμένων κριτηρίων τα μουσεία διαχειρίστηκαν αποτελεσματικά ζητήματα βελτίωσης της εσωτερικής οργάνωσης και λειτουργίας τους, ενίσχυσαν την εξωστρέφειά τους και έγιναν πιο συμπεριληπτικά και ανταποδοτικά προς τον επισκέπτη, ανταποκρινόμενα στις προκλήσεις της σύγχρονης εποχής.

Τα τέσσερα μουσεία της Ηπείρου αναδεικνύουν με ελκυστικό αλλά κυρίως φιλικό και σύγχρονο τρόπο το πλούσιο πολιτιστικό απόθεμα της περιοχής στο ευρύ κοινό! Αξίζει να τα επισκεφτείτε!